Scroll to top
Menü

Besin Takviyeleri

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için vücudun gerekli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Meyve ve sebzelerin tüketimi ile günlük alınması gereken vitamin ve minerallerin oldukça büyük bir kısmı karşılanmış olabilmektedir. Karşılayamadığımız durumlarda multivitamin kullanımı başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok kurum tarafından önerilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Avrupa’da kadınların yüzde 75’i Multivitamin kullanıyor. Avrupa’da 50 yaş üstü erkeklerin yüzde 43’ü Omega 3 kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre sık tüketilen meyve ve sebze tüketiminin kalp hastalığı, kanser, diyabet gibi hastalıkların riskini azaltabileceğini ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermiştir. Aynı zamanda meyve tüketiminin düşük kan basıncı, azalan oksidatif stres ve düzgün bir kan şekeri ile bağlantılı olduğu gözlemlenmiştir.

KİMLER MULTİVİTAMİN TAKVİYESİ ALMALIDIR?

Multivitamin takviyesi her kişiye önerilen bir durum olmamakla beraber bazı bireylerin kullanılması önerilmektedir.

  1. Yaşlı Bireyler: B12 vitamininin emilimi yaş ilerledikçe azalmaktadır. B12 vitaminin suplementasyon olarak kullanımı yaşlı bireylerde önerilmektedir. Aynı zamanda kemik sağlığı için D vitamini ve Kalsiyum minerali takviyesi de önerilmektedir.

 

  1. Vegan ve Vejeteryanlar: Hayvansal besinleri tüketmedikleri için vücutlarında bazı eksiklikler olabilmektedir. Özellikle vitamin olarak B12 vitamini suplementasyonu mutlaka alınması gereklidir. Aynı zamanda kalsiyum, demir, çinko, D vitamini ve omega 3 yağ asiti eksiklikleri de meydana gelebilmektedir.

 

  1. Hamile ve Emziren Kadınlar: Bu kişiler doktor kontrolünde takibe alınmalıdır. D vitamini ve A vitamini gibi vitaminlerin toksik etkisi ortaya çıkabilmektedir.

 

  1. Planlı Gebelik Düşünen Kadınlar: Planlı gebelik bu konuda çok büyük önem taşımaktadır. Bir kadın hamile kalmak istiyorsa ve folik asit yetersizliği gözlemlenmiş ise bebeğin nöral tüp defekti hastalığı riskini önlemek için folik asitin takviye alması önerilir.

NE ZAMAN VE NASIL KULLANMALIYIZ?

Herhangi bir kronik hastalık durumunda doktor kontrolünde multivitamin takviyesi önerilmektedir. Ancak sağlıklı bireylerde doğal besinlerden alınan vitamin ve minerallerin vücutta kullanımı tercih edilmelidir. Bu takviyelerin etkisi bulunamadığı gibi bazen olumsuz sonuçlara da yol açabilmektedir. Her zaman için besin tüketiminden gelen mineral ve vitaminler vücut için en sağlık olanıdır.

Her takviyenin kendine özgü bir yol haritası var ve bu yolda birkaç takviye bir araya geldiğinde “yol kazaları” olabiliyor. Örneğin E vitamini kullanan birinde Omega-3’e başlamak kanın akışkanlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bazı takviyeler daha önce kullandığınız ilaçlarınızla ya da diğer takviyelerle etkileşime girerek fayda yerine zarar verebilir.

HER TAKVİYENİN ALIM ZAMANINA DİKKAT EDİLMELİDİR.

Takviye deyip geçmemek, onları da ilaçlar gibi dikkatli kullanmak, açken alınacakları yemeklerden önce, tokken kullanılacakları yemeklerden sonra yutmak gerekmektedir. Bazıları uyku kaçırabileceği için (ginseng, gingko özleri) akşam saatlerinde değil de sabah kullanılmalı. Yorgunluk için verilen hapları da (B12 gibi) sabah saatlerinde almak daha iyi olacaktır.

Kalsiyum: Akşam yemeğiyle ya da yatmadan önce tercih edebilirsiniz.

Çinko: Kalsiyumla beraber alınmamalı o yüzden kahvaltıdan ya da öğle yemeğinden sonra tercih edebilirsiniz.

Demir: Kahvaltıdan 1 saat önce ya da 3 saat sonra tercih edebilirsiniz.

D vitamini: Kahvaltı ya da öğle yemeğiyle beraber tercih edebilirsiniz.

Omega 3: Kahvaltı ya da öğle yemeğiyle beraber tercih edebilirsiniz.

TAKVİYELERİ KULLANIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 3 ALTIN KURAL!

  • Günde beş taneden fazla farklı besin takviyesi kullanmayın

  • Eğer kullanırsanız olası negatif ilaç etkileşimleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

  • Bu yüzden takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışın.

Related posts